menu

Wielka rewolucja w Ekstraklasie? Technologia ma pomóc sędziom

20.05.2017, godz. 08:41
Szymon Marciniak
Szymon Marciniak foto: CYFRA SPORT

Wiele wskazuje na to, że powtórki wideo, które mają pomagać w prowadzeniu meczów sędziom piłkarskim, już niedługo pojawią się w Ekstraklasie. W przyszłą środę w Warszawie ma odbyć się specjalne szkolenie dla sędziów. Rozjemcy mają dowiedzieć się jak korzystać z systemu, mającego wyeliminować błędy podczas widowisk.

O specjalnie zorganizowanym szkoleniu dla sędziów Ekstraklasy poinformował "Przegląd Sportowy". W najbliższą środę w Warszawie arbitrzy najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce mają poznawać tajniki systemu VAR (Video Assistant Referee). Poprowadzi je David Elleray, dyrektor techniczny Międzynarodowej Rady Piłkarskiej. Co prawda nie ma jeszcze informacji o wprowadzeniu powtórek do futbolu nad Wisłą, ale takie szkolenie może świadczyć tylko o tym, że dodatkowa pomoc dla rozjemców zostanie na naszym krajowym podwórku wprowadzona.

VAR szturmem zdobywa boiska całego świata. System stosowany był między innymi podczas towarzyskiego meczu Francja - Hiszpania, gdzie uchronił sędziego od kilku błędów w kluczowych sytuacjach. Wiadomo także, że od przyszłego sezonu powtórki wideo pomagać będą arbitrom w najlepszych ligach na Starym Kontynencie, takich jak włoska Serie A i niemiecka Bundesliga. FIFA skorzysta z VAR na mistrzostwach świata 2018 w Rosji.

autor: Jakub Waśko zobacz inne artykuły tego autora
WIĘCEJ SPORTU