Polscy skoczkowie z Pucharem Narodów

Autor: East News Polscy skoczkowie z Pucharem Narodów

PŚ 2016/2017: Największe sukcesy polskich skoczków. Stoch i spółka dali czadu!

2017-03-28 16:00

Puchar Świata 2016/2017 był niezwykle udany dla polskich skoczków. Co prawda Kamilowi Stochowi nie udało się wygrać Kryształowej Kuli, ale jeszcze nigdy w historii nie mieliśmy tak dobrej drużyny - najlepszej na świecie! Oprócz naszego lidera, świetnie spisali się Piotr Żyła, Maciej Kot i Dawid Kubacki. Przedstawiamy największe sukcesy Polaków.

Nowa miotła

Trzeba zacząć od tego, że najważniejszym punktem polskiej kadry był... nowy trener. Przed sezonem stery przejął Stefan Horngacher i choć początki nie były wybitne, to szybko udowodnił, że jest odpowiednim człowiekiem na odpowiednim miejscu. Zupełnie odmienił naszych zawodników, którzy byli w dołku. Przede wszystkim dał Kamilowi Stochowi to, czego brakowało mu od dawna - pewność siebie i radość ze skakania.

"Polski" Turniej Czterech Skoczni

Nasz mistrz znów uwierzył w swoje możliwości i skakał genialnie! W swojej karierze wygrał już praktycznie wszystko. W kolekcji najbardziej brakowało mu pucharu za Turniej Czterech Skoczni. Już mu nie brakuje, bo w tym sezonie wygrał TCS! Jakby tego było mało, Polacy mogli się również cieszyć z drugiego miejsca Piotra Żyły w "generalce" turnieju.

Wybitna drużyna

Jednak w Pucharze Świata 2016/2017 najbardziej cieszyły nas występy drużynowe. Wreszcie mamy czterech skoczków na światowym poziomie, których stać na wielkie rzeczy. Wygrali mistrzostwo świata, Puchar Narodów, przy okazji deklasując konkurencję. Nawet takie potęgi jak Norwegia, Austria czy Niemcy nie miały z nami najmniejszych szans.

Przełamanie Kota

Maciej Kot dużo od siebie wymaga. Po jego skokach, nawet tych dobrych, często widać niezadowolenie na twarzy. Wie, że stać go na jeszcze lepsze wyniki, a przede wszystkim wygrywanie konkursów Pucharu Świata. Wreszcie to mu się udało. Po raz pierwszy w karierze wygrał - i to od razu podwójne! Znakomicie latał w Azji. Wygrał tam konkursy w Sapporo i Pjongczang.

Ostatni element

Bez Dawida Kubackiego nie byłoby wspaniałych sukcesów polskiej reprezentacji w tym sezonie. Jest ważnym członkiem zespołu, ale Horngacher chce, żeby w przyszłym sezonie spełnił się także indywidualnie. Na pewno stać go na wyższe, niż 31. miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Największe sukcesy Polaków w Pucharze Świata 2016/2017:

- triumf Kamila Stocha w Turnieju Czterech Skoczni
- drugie miejsce Piotra Żyły w Turnieju Czterech Skoczni
- brązowy medal Piotra Żyły na mistrzostwach świata w Lahti (konkurs indywidualny)
- złoty medal na mistrzostwach świata w Lahti (konkurs drużynowy; Stoch, Kot, Żyła, Kubacki)