siatkówka, piłka do siatkówki

Autor: East News

Rewolucja w siatkówce. Gra do 15 punktów i 4 wygranych setów?

2017-05-18 16:39

Co jakiś czas Międzynarodowa federacja Siatkówki (FIVB) ogłasza propozycje nowych przepisów, jednak najczęściej kończy się na fazie projektów, bo – delikatnie mówiąc – pomysły działaczy nie zawsze mają wiele wspólnego ze zdrowym rozsądkiem. I oto mamy kolejną odsłonę burzy mózgów siatkarskich szefów. Chcą wrócić do 15-punktowych partii, ale z większą liczbą setów.

Podczas posiedzenia władz FIVB w Lozannie padły nowe idee. Działacze, w porozumieniu z niektórymi trenerami, myślą o skróceniu spotkań. Pierwszą jaskółką tej zmiany była ubiegłoroczna rezygnacja z przerw technicznych po 8. i 16. punkcie w secie. Teraz jednak pomysły idą o wiele dalej.

Radykalne nowinki mają być po raz pierwszy wypróbowane podczas tegorocznych mistrzostw świata siatkarek i siatkarzy do lat 23. Mecze mają się toczyć do 4 wygranych setów (zamiast 3) i do 15 punktów w każdym secie (zamiast 25). Pojawią się więc wyniki nigdy niewidywane w oficjalnych starciach na siatkarskich parkietach – 4:0, 4:1, 4:2 i 4:3! Ma też zniknąć z parkietu oznakowana strefa trenera, w której szkoleniowiec może się poruszać swobodnie. Jeśli zmiana się przyjmie, może zostać wprowadzona w innych światowych rozgrywkach.