menu

Ile zarabia Robert Lewandowski?

20.03.2017, godz. 12:52
Złota Setka
Robert Lewandowski foto: Materiały prasowe

Po raz pierwszy w Złotej Setce pojawił się w 2009 roku. W debiutanckim zestawieniu z zarobkami 620 tys. zł zajął... 99. miejsce. W kolejnych latach budował markę, piął się w hierarchii, w końcu zdominował nasze notowania. Po raz trzeci z rzędu Robert Lewandowski - tym razem z dochodem 82,2 mln zł - został najlepiej zarabiającym polskim sportowcem. Hat trick! I to w jakim stylu! Od poprzedniego notowania jego zarobki wzrosły o niemal 30 milionów!

W ubiegłym roku podstawowe wynagrodzenie kapitana reprezentacji Polski w Bayernie Monachium wynosiło 11 mln euro za sezon. W grudniu "Lewy" podpisał nowy, pięcioletni kontrakt - dostał gigantyczną podwyżkę. Jego pensja skoczyła do 20 mln euro (to najwyższe zarobki polskiego sportowca w historii) i ustalono, że obowiązuje od początku sezonu 2016/17 (czyli od połowy roku). Liczymy zatem połowę z podanych powyżej kwot. Pierwsze półrocze: 5,5 mln euro (po przeliczeniu daje to 24,2 mln zł), drugie półrocze: 10 mln euro (po przeliczeniu daje 44 mln zł). W sumie wypłaty z Bayernu przyniosły napastnikowi 68,2 mln zł. Kolejne wpływy pochodzą z reklam. Szacujemy, że "Lewy" zarabia na nich ok. 14 mln zł rocznie. Związany jest m.in. z takimi firmami, jak Vistula, T-Mobile, Head & Shoulders, Gillette, Coca-Cola, Huawei, Nike.

Lewandowski zarobił dużo, choć mógł jeszcze więcej, ale odrzucił gigantyczną ofertę z Chin. Gdyby zdecydował się na transfer, jego gaża wynosiłaby 30 mln euro za sezon. Wtedy byłby w gronie najlepiej zarabiających piłkarzy na świecie. W kontrakcie ma zagwarantowaną premię w wysokości 1 mln euro, którą dostanie w przypadku, gdy Bayern sięgnie po trzy trofea (mistrzostwo, Puchar Niemiec i Liga Mistrzów).

Udziela się w biznesie. Buduje m.in. apartamenty i klinikę w Warszawie, ze wspólnikami zainwestował 1 mln zł w portal sukni ślubnych wedding.pl, kupił ziemię na Mazurach. Jest milionerem, więc może sobie pozwolić na wynajem prywatnych samolotów i... helikoptera, którym czasem lata z Warszawy do swojej posiadłości na Warmii. W Monachium korzysta z audi RS7 sportback (wymóg sponsora klubu). W ubiegłym roku kupił za 1,1 mln zł luksusowego bentleya cabrio.

WIĘCEJ SPORTU